EIT FOOD CHALLENGE LABS
Ötletelés és prototípus építés az élelmiszeripar kihívásaira válaszolva
Érdekelnek az élelmiszeripar aktuális kihívásai és szívesen ötletelnél a lehetséges megoldásokról? Az EIT Food Challenge Labs ötletversenyén design thinking trénerek megtanítanak az innovációs tervezés alapjaira, csapatokban kutattok és koncepciót alkottok majd iparági szakemberek segítenek az ötlet továbbfejlesztésében.
Téma:
A Klímainnovációs Közösség negyedik alkalommal szervezi meg az EIT Food Challenge Labs hazai programját, amelynek keretében most az ALDI állít egy különleges kihívást állít a résztvevők elé: az élelmiszeripari csomagolóanyagok újragondolását!
Mai életünk szinte elképzelhetetlen a műanyag nélkül, amely egy hihetetlenül sokrétű és tartós anyag, mégis 40%-át csak egyszeri csomagolásra használjuk.
Az EU-ban felhasznált műanyag 40%-át, a papír 50%-át csomagolásra szánják. Előrejelzések szerint 2030-ig a csomagolási hulladék várható mennyisége további 19%-kal, a műanyag csomagolási hulladék mennyisége pedig akár 46%-kal nőhet, ha nem történik valamilyen beavatkozás.
Az élelmiszerek csomagolóanyagai igen hasznos célt szolgálnak a mindennapjainkban. Ezeknek köszönhetően tovább elállnak a megvásárolt élelmiszerek, könnyen szállíthatóak és az élelmiszerbiztonsági előírások révén biztosak lehetünk abban is, hogy nincs rajtuk semmilyen szennyeződés.
Akkor mi itt a gond?
Számításaink szerint az EU-ban héti bevásárlásaink során körülbelül 3,6 kg csomagolási hulladékot termelünk, aminek maximum 64%-a kerül újrahasznosításra.
Az élelmiszeriparban használt csomagolások használati idejét, módját és felhasználási területeit újra kell gondolnunk. Ezzel a céllal szervezzük az EIT Food Challeng Labs workshopját.
A fenntartható élelmiszer-csomagolás kihívásai:
Az élelmiszer-csomagolási megfontolások élén az élelmiszerbiztonság és a funkcionalitás állnak. A csomagolásnak védenie kell a bennük lévő élelmiszert a szennyeződéstől, a fizikai sérülésektől és a romlástól. Ez azt jelenti, hogy olyan anyagokat kell használni, amik ezt mind lehetővé teszik méghozzá úgy, hogy újrahasznosíthatóak legyenek. Ennek legjobb módja, ha minél kevesebb fajta anyagot használunk, minél kisebb mennyiségben.
- Csökkentés: kisebb mennyiségű elsődleges csomagolóanyag és szállítási csomagolóanyag használata.
- Újrahasználat: a csomagolóanyagok élettartamának a növelése nagymértékben elősegíti a fenntarthatóság felé való elmozdulást. Pl. olyan csomagolóanyagok tervezése, amik az első használat után új funkciót tölthetnek be.
- Újrahasznosítás: olyan élelmiszer csomagolóanyagok tervezése és előállítása, amelyek egyfajta anyagból készülnek vagy moduláris formát öltenek így segítve azok újrahasznosíthatóságát.
- Szemléletformálás: élelmiszer csomagolások használatával kapcsolatos fogyasztói szokások megváltoztatására irányuló törekvések kreatív és hatékony kommunikációs módszerekkel. A mindennapi fogyasztók tájékoztatása a fenntartható csomagolás előnyeiről és a helyes eldobási módszerekről.
Program:
A Challenge Labs célja, hogy a jelentkezők 4-5 fős csapatokat alkotva innovatív megoldásokat találjanak a kihívásokra. A kutatást, ötletelést és koncepció alkotást tapasztalt design thinking és service design trénerek vezetik. A programhoz iparági mentorok is csatlakoznak, akik visszajelzést adnak a koncepció kapcsán.
A program elemei:
KUTATÁS
- A kihívások ismertetése, csoportok kialakítása
- Az innovációs folyamat megértése, új módszerek elsajátítása, különböző tervezői eszközök kipróbálása a gyakorlatban
- Kutatási kérdések kidolgozása minden csapat számára az általuk meghatározott témában
ÖTLETELÉS (Ideation, Prototyping)
- Kutatási eredmények feldolgozása
- Ötletelés
- Koncepció vázlatok kidolgozása
- Prototípusok elkészítése
KONCEPCIÓ
- A mentorok visszajelzései alapján a koncepciók fejlesztése
- Pitch felkészítés
PITCH VERSENY
- A projekt prezentálása a szakmai zsűri előtt
A programban résztvevők a későbbiek folyamán folytathatják a közös munkát és akár az EIT Food nemzetközi startup programjaiba is jelentkezhetnek.
Milyen előnyökkel jár az eseményen való részvétel?
✅ az innovációtervezéshez használt design thinking és service design módszerek és eszközök megismerése
✅ az élelmiszeripart alakító üzleti trendek megismerése
✅ iparági szakértőkkel való konzultáció
✅ hasonló érdeklődésű innovátorok megismerése
✅ lehetőség az EIT Food startup programokba tovább vinni az ötletet
Részletek:
- Dátum:
- 2024. szeptember 25., szerda 18:00-19:30 - ONLINE
- 2024. szeptember 28., szombat 09:00-19:00 - SZEMÉLYESEN
- Helyszín: Impact Hub, 1077 Budapest, Wesselényi utca 17.
- Esemény nyelve: magyar
- Részvételi szabályzatot itt találod, ami kiemelten fontos:
- A jelentkezéssel elfogadod, hogy a teljes programon részt veszel és aktívan közreműködsz a csapatmunkában, hogy valóban hatékony és eredményes ötletelésben legyen részed.
Kik jelentkezhetnek?
- alap, mesterképzéses, doktorandusz vagy már végzett hallgatók, akik elsősorban - de nem kizárólag - az alábbi területeken jártasak:
táplálkozás, biotechnológia, mezőgazdaság, élelmiszer-tudományok, informatika, üzleti tanulmányok vagy pszichológia, marketing - bárki, aki érdeklődik az élelmiszeripar iránt és úgy érzi, hogy tudása és készségei értékesek lehetnek a tervezési folyamat során
Jelentkezhetsz egyénileg és mi közös érdeklődés alapján beosztunk egy csapatba. Ha már van csapatod és együtt vennétek részt a workshopon, a jelentkezést egyénileg ki kell mindenkinek töltenie, megjelölve azokat, akikkel együtt szeretne dolgozni majd az ötleteken.
A rendezvény ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
A regisztrációs lapot mindenkinek egyénileg kell kitöltenie, akkor is, ha többen együtt érkeznétek!
A helyek száma limitált!
Mit nyerhetsz?
A kapcsolatépítésen és a design thinking módszertanának elsajátításán túl a legjobb ötleteket díjazzuk!
A legjobb három csapat minden tagjának 30.000 Ft, 25.000 Ft illetve 20.000 Ft értékű, szabadon felhasználható ALDI utalvány a nyereménye.
A jelentkezést megnyitottuk! Ha érdeklődsz a program iránt töltsd ki regisztrációs lapot a "Jelentkezem" gombra kattintva!
Kérdés esetén pedig írj nekünk: startup@ppis.hu
Nézd meg a 2019-es lengyel Challenge Labs összefoglalóját!
|
A program az EIT Food támogatásával valósul meg. Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet élelmiszer-szakterülettel foglalkozó, tudományos és innovációs közössége az EIT Food, melynek a magyarországi Hub tevékenységét - melyet a Campden BRI Magyarország végez - 2021-től a PANNON Pro Innovációs Szolgáltató Kft. vállalkozásfejlesztési tevékenységével támogatja. Oktatási és innovációs tevékenységek kapcsán a Campden BRI Magyarország, míg startup programok esetén a PANNON Pro Innovációs Szolgáltató Kft. az elsődleges kapcsolattartó. Az EIT Food hozzájárul a fenntartható gazdasági növekedéshez azáltal, hogy startupokat és innovátorokat támogat ötletük megvalósításában számos, élelmiszeriparra és mezőgazdasági területre fókuszáló oktatási (például RIS Fellowships), innovációs és vállalkozásfejlesztési programja során.
Tudj meg többet az EIT-ról, EIT RIS-ről és EIT Food-ról: https://klimainnovacio.hu/hu/eit-food