Víz, beton, mangrove – a Szövetség'39 interdiszciplináris csapata szerint ennyi is elég, hogy felvegyük a harcot a globális felmelegedéssel járó problémákkal.
Valójában már 2007-ben sejthettük volna, amikor a Szövetség'39 tervezői különböző vízi élőlényeket szitáztak a budapesti designhotel homlokzati üveglamelláira, hogy a csapatnak lesz még dolga a vízzel. Ezúttal egy olyan projekt sikeréről számolhatunk be, amely ugyan a természetes vizek térhódítása ellen küzd, mindezt annak felhasználásával teszi, ráadásul a Jacques Rougerie Alapítvány szerint is rendkívül innovatív módon.
A CALTROPe névre keresztelt projekt a vízi építészet francia nagymesteréről elkeresztelt Jacques Rougerie Alapítvány pályázatának „Tengerszint-emelkedés és Építészet” kategórájában hozta el a 10 ezer eurós fődíjat. A terv a globális felmelegedés okozta vízszintemelkedéssel járó területvesztés problémájára kereste a választ, elsősorban a veszélyeztetett folyótorkolatokra koncentrálva.
„A projekt egy könnyen telepíthető modulrendszert takar, amely organikus, természetközpontú módon válaszol a vízszintemelkedéssel járó területvesztés okozta kihívásra. A részben betonból, részben helyi anyagokból álló, csipkeszerű gátszerkezetet a legveszélyeztetettebb folyótorkolatokban építenék ki. A betonelemekbe mangrove facsemetéket ültetnek, amelyek a növekedésükkel egyidőben hatékony védelmi vonalat alkotnak, és fokozatosan beépülnek a környezetbe. A részben mesterséges, részben élő növényekből álló gátrendszer tehát alkalmazkodik a természetben zajló változásokhoz, és segíti a védett területek hordalékkal való feltöltését.”
A rendszer működését ez a videó nagyszerűen szemlélteti.
A Szövetség’39 alkotócsoport elsősorban komplex művészeti tervezéssel foglalkozik. A tervezés tárgya jellemzően kapcsolódik a téralkotás valamely formájához, vagyis installációk, épületekhez kapcsolódó művészeti tervezés, köztéri műalkotások és akciók egyaránt szerepelnek a csoport munkái között. A Szövetség ’39 jelenlegi tagjai: Baróthy Anna, Bozsó Melinda és Kolozsvári Csenge tervezők. A nyitott műhely befogadó közeget kínál kísérleti koncepciók kifejlesztésére, és számos újító szellemű rendezvénynek, workshopnak ad helyet. A Szövetség ’39-ben tevékenykedő alkotók az építészet, szobrászat, médiaművészet, számítógépes grafika, webdesign, kísérleti programozás, animáció és üvegtervezés területén dolgoznak.
A pályázatot meghirdető francia alapítvány névadója és elnöke, a 68 éves Jacques Rougerie a világ egyik leginnovatívabb építésze. A tenger és az űr iránt érzett vonzalmát rendhagyó munkáiban is viszontláthatjuk. Ezek közül az egyik az Egyiptomba tervezett vízalatti múzeum, valamint a már épülő, SeaOrbiter nevű, ötcsillagos úszó óceánkutató központ.
Forrás: HG.hu