A The Dow Chemical Company a világ második legnagyobb vegyipari vállalata, amely több mint 50.000 embernek ad munkát világszerte. Az 1897-ben alapított Dow Chemical termékei az elmúlt évszázad során a mindennapi életünk részévé váltak. Megtalálhatjuk a házfalak szigetelésében, az autók lökhárítójában, éppúgy, mint az elektromos készülékek félvezetőiben. A vállalat 2012 óta az Olimpiai Játékok hivatalos támogatója.
A világcég leányvállalata, a Dow AgroSciences az ötvenes évek elején kezdte meg működését. Az éves forgalmi adatok alapján jelenleg negyedik a növényvédőszer gyártók világranglistáján. A folyamatos innovációra épülő vállalat 8.000 munkatársának több mint 20 százaléka kutatás-fejlesztéssel foglalkozik. Ezt a fejlődési ütemet követi a hazai leányvállalat is, melynek dolgozói létszáma három éve még 40 alatt volt, ma pedig 55 fő. Az egyetlen olyan növényvédőszer-gyártó hazánkban, amely mind a négy fontos területen jelen van: a növényvédőszer-fejlesztésben, annak kereskedelmében, a növénynemesítésben és a vetőmag-értékesítésben.
András, 2013-ban te is részt vettél a Pioneers into Practice programban, ami után idén a host oldalon is tapasztalatokat szereztél. Nagyon jó visszajelzéseket kaptatok a hazai és nemzetközi pioneeroktól is.
Úgy gondolom, hogy a program által kiválasztott pioneerok, ha megfelelő feladatot kapnak és ehhez megkapják a host –tól a szükséges iránymutatást és eszközöket, mind két fél számára nagyon pozitív és előre mutató eredmények jönnek létre.
A mezőgazdaság nagyon fontos terület a klímavédelem számára. A program milyen lehetőséget biztosít számotokra ezen a téren?
Nagy öröm volt számomra bemutatni, hogy mik azok az élő „napi” problémák, amiket a klímaváltozás okoz a mezőgazdaságban. Csak néhányat megemlítve, ezek a kiszámíthatatlan, szélsőséges időjárási tényezők, nem az eddig ismert/tapasztalt évszaknak megfelelő csapadék viszonyok, a globális hatások a termény árakra... stb. Cégünk, mint innovatív cég, abban látja a jövőjét, hogy ezekre a kérdésekre adekvát választ adjon a termelőknek.
Milyen feladatot bíztatok a Pioneerokra?
Praktikusnak tűnt, hogy egy olyan feladatot kérjek tőlük, ami a DAS portfoliójába vág. 2015-ben vezetünk be a magyarországi piacra egy terméket. Ez a termék, túl azon, hogy növeli a termés mennyiséget és minőségét, jelentősen csökkenti a környezet terhelést, mind a nitrát lemosódás, mind az ÜHG kibocsátás tekintetében. Így adódott, hogy megkértem a PIP kollégákat hogy elsősorban az ÜHG kibocsátás tekintetében mérjék és kutassák fel az ezzel az anyaggal kapcsolatban készült és fellelhető tanulmányokat. Ezeket az összefoglalókat sikeresen tudjuk alkalmazni a termék bevezetése során promóciós anyagainkban.
Milyen eredménnyel járt a Pioneer nálatok töltött egy hónapja? Terveztek esetleg további együttműködést?
Maximálisan pozitív az eredmény.
Nagyon jó volt megtapasztalni, olyan szakemberekkel az együtt gondolkodást a klímaváltozással kapcsolatban, akik nem az agrárium területéről érkeztek. Nagyon jó élményem volt a pioneerokkal történt beszélgetések során megtapasztalni, hogy úgymond egy „kívülálló” mennyire másképpen gondolkodik a mezőgazdaságról.
Mik voltak a legfőbb nehézségek?
Tekintve a PIP kollégák rugalmas hozzáállását nem voltak nehézségek.
Mit javasoltok a leendő hostoknak?
- tudják (és merjenek) milyen feladatot akarnak adni a leendő pioneernak.
- innentől már sokkal egyszerűbb lesz irányítani a munkát, és a végeredményt hasznosítani.