A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Vegyészmérnöki és Biomérnöki Karán végeztem biomérnök szakon 2008-ban. Mindig a környezetvédelem állt érdeklődésem középpontjában, így nem meglepő, hogy amikor lehetőségen nyílt rá, ezt a szakirányt választottam. Doktori dolgozatomat a megújuló energiák témakörében írtam. Jelenleg az MTA Természettudományi Kutatóközpontjában tudományos munkatársként dolgozom. Kutatásaimban a biomassza anyagok energiatartalmának hatékony kinyerésével foglalkozom.
Hol és melyik szervezetnél töltötted a hazai és nemzetközi placementedet? Milyen projekten dolgoztál?
A magyarországi placementemet a BME-n töltöttem egy régi-új csapatban. Igyekeztünk ötvözni a fogadó szervezet munkatársainak szakértelmét az én tapasztalataimmal. A bioetanol-előállítása során a növényi alapanyag előkezelésére van szükség azért, hogy a hidrolízist végző enzimek nagyobb hatásfokkal tudják a cellulózt glükózmolekulákká alakítani. Arra voltunk kíváncsiak, hogy az inert (oxigénmentes) atmoszférában végzett alacsony hőmérsékletű kezelés alkalmas-e az összetett növényi szövet elroncsolása. A kutatás jelenleg is folyik és azóta több szállal kapcsolódom a kutatócsoporthoz. Több közös projektünk fut.
A nemzetközi kiküldetésem Spanyolországba szólított a Jaume I. egyetemre Castellon de la Plana-ba, egy kedves kis tengerparti városba. Négy intenzív és igen tartalmas hetet töltöttem el az emberi szervezetre nagyon veszélyes szálló porok viselkedésének tanulmányozásával. A fogadó intézményi munkatársak jóvoltából részt vehettem egy egyhetes terepmunkán is. Az egyetemen elsajátítottakat gyakorlatba is átültethettem, ami tökéletesen kiegészítette az elméleti háttér megértését. A Soria-ban eltöltött rövid idő alatt az ország legjobb szakembereivel találkozhattam.
Mit tanultál, mit hozol haza a program után? Hogyan hasznosítod a tapasztalatokat a munkád során? Mit adott neked a program?
A program óta összetettebben gondolkodom és egy problémát több szemszögből közelítek meg. Lehetőségem nyílt új szakterületekbe betekinteni. A hazai és a nemzetközi placementem során nagyon jó embereket és szakembereket ismertem meg, új ajtók nyíltak ki. A Pioneers into Practice program által egy nagyobb, átfogó képet kaptam arról, hogy a különböző szakterületek mennyire kiegészítik egymást. Egyik sincs meg a másik nélkül, szükségük van egymásra az innovatív megoldások kialakításában egy fenntartható jövő elérése céljából. A problémák közös megoldása nemcsak a környezetvédelem területén, hanem a mindennapokban is jobb és hatékonyabb, hiszen mindenki más nézőpontból közelíti meg azokat. A jobb környezetvédelmi, várostervezési, grafikai és mérnöki megoldások pedig nemcsak anyagi hasznot hoznak, hanem élhetőbbé teszik a környezetünket.