Ugrás a tartalomra

Jelenlegi hely

Blockchain-nel a salmonella nyomában

2023. november 28

Budapest, 2023.09.22.

 

 

Blockchain-nel a salmonella nyomában
Innováció és Fenntarthatóság a Jövő Élelmiszerellátásában

 

Az élelmiszeripar és az agrárszektor jelenleg olyan kihívásokkal néz szembe, melyek megkövetelik az új és innovatív megoldásokat. Az EIT Food Challenge Labs eseménysorozata egyedülálló lehetőséget kínál a fiatal innovátoroknak és szakértőknek, hogy ötleteljenek és prototípusokat építsenek a jövő élelmiszerellátásának fejlesztésére és az élelmiszeripari digitalizációra.

 

 A digitális technológia hatalmas előrelépéseket hozott az élelmiszeriparban az elmúlt évtizedek során, ígéretes megoldásokat kínál a blockchain technológia bevezetése. Mely nem csak pénzügyi tranzakciókra korlátozódik, hanem az agráriumban is forradalmi változásokat hozhat létre. Lehetővé teszi az információk nyomon követését az egész élelmiszerellátási láncban, ami kulcsfontosságú lehet a fenntarthatóság, az átláthatóság és az élelmiszerbiztonság szempontjából.

Az Agrifood kihívásokkal való szembenézés során az egyik kiemelkedő téma a globális élelmiszer-rendszer által okozott környezeti terhelés csökkentése. Az éves karbonkibocsátás jelentős hányada, mintegy 21-37%-a a mezőgazdaságból és az élelmiszeriparból ered. További problémák többek között az élelmiszerellátási lánc hosszú, követhetetlen útja, az élelmiszerhamisítás és minőségi problémák, élelmiszerbiztonság vagy az erőforrások nem megfelelő felhasználása.

Az AI bevezetése az élelmiszeriparban új szintre emeli a hatékonyságot és minőséget. Az intelligens algoritmusok képesek előrejelezni a termésátlagokat, felismerni betegségeket a növényeknél, és optimalizálni az öntözést és trágyázást. Ezzel csökkentik a felesleges erőforrásfelhasználást és növelik a termelékenységet. Az AI alapú gépek a feldolgozási és csomagolási folyamatokat is felgyorsíthatják, csökkentve a veszteségeket és az élelmiszerpazarlást. 

A blockchain technológia alapja az elosztott adatbázis rendszer, ahol minden tranzakciót és adatot blokkokba rögzítenek. Az újabb információkat hozzáadják a korábbiakhoz, létrehozva egy láncot, amely időrendi sorrendben tartalmazza az összes tranzakciót. Ez az elrendezés nem csak az adatok biztonságát és integritását garantálja, hanem lehetővé teszi az adatok átlátható megosztását és ellenőrzését a hálózaton résztvevő szereplők számára. Hogyan kapcsolódik mindez a salmonellához? Az élelmiszeriparban a blockchain alkalmazásával a salmonellával fertőzött élelmiszerek útja teljes mértékben nyomon követhetővé válik. A termeléstől kezdve az eladásig minden folyamat dokumentált és elmentett adatokkal rendelkezik. Például a termelőknél rögzített információk között szerepelhetnek a tenyésztett állatok egészségi állapota, a felhasznált takarmány és gyógyszerek típusa.

A blokklánc technológia az agráriumban tehát lehetővé teszi az összes fázisban rögzített információk gyűjtését és megosztását. Például egy termék útját a földtől az asztalig nyomon lehet követni, beleértve a termesztési körülményeket, a trágyázást, növényvédőszer-használatot, az érési időpontot és még sok más tényezőt. Ez az átfogó adatgyűjtés lehetővé teszi a fogyasztók számára, hogy valós idejű információkat kapjanak az élelmiszerek eredetéről és minőségéről.

Az eseményen részt vevő csapatok a design thinking és service design módszerek segítségével, kreatív folyamatokon keresztül dolgozhatnak ki olyan ötleteket, melyek a blockchain és más technológiák alkalmazásával hozzájárulhatnak a problémák megoldásához. A csapatok számára a PANNON Pro Innovációs Szolgáltató Kft. és a BlockBen támogatásával iparági mentorok is rendelkezésre állnak, hogy segítsenek a koncepciók fejlesztésében és a prototípusok elkészítésében.

 

Az EIT Food-ról

Challenge Labs 2023 Magyarország egy az EIT Food támogatásával megvalósuló projekt. AZ EIT Food a világ legnagyobb és legdinamikusabb élelmiszer innovációs közössége. Elősegítjük az innovációt egy olyan előremutató élelmiszerrendszer kiépítése érdekében, mely egészséges és fenntartható élelmiszert biztosít mindenki számára.

Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) Támogatásával olyan projektekbe, szervezetekbe és magánszemélyekbe fektetünk be, akikkel osztozunk egészséges és fenntartható élelmiszerrendszerre vonatkozó céljainkban. Felszabadítjuk az innovációs potenciált a vállalkozásokban,és az egyetemeken és új agrár-élelmiszeripari vállalkozásokat hozunk létre és segítünk a növekedésben, hogy új technológiákat és termékeket vigyünk piacra. Felvértezzük a vállalkozókat és szakembereket az élelmiszerrendszer átalakításához szükséges készségekkel, a fogyasztóknak munkánk középpontjába helyezzük, segítjük a bizalom építését azáltal, hogy újra összekapcsoljuk őket az élelmiszereik forrásával.

Egyike vagyunk annak a kilenc innovációs közösségnek, amelyet az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) hozott létre, egy független Uniós szerv, melyet 2008-ban hoztak létre, hogy Európa-szerte ösztönözze az innovációt és a vállalkozói szellemet.

Tudjon meg többet a www.eitfood.eu oldalon vagy kövessen minket közösségi media oldalainkon keresztül: Twitter, Facebook, LinkedIn, YouTube and Instagram.